Guvernører i Trankebar

 

                                               Trankebar’s governors

                       1620 Danish rule                   1808 British rule            1845 part of Britich India

Period from

-

Period  to

 Name

11.oct. 1620

-

13.febr.1621

  Ove Gjedde      ( Planned  the construction  of the Fort )

14.dec. 1620

-

  9.nov. 1636

  Roland Crappe

9. nov. 1636

-

  5.sept.1643

 Bernt Pessart

  5.sept. 1643

-

 1648

 Willem Leyel

              1648

  7. sept.1655

 Paul Hansen Korsør

   7.sept. 1655

 1669

 Eskild Andersen Kongsbakke

               1669

-

 1673

 Henrik Eggers

               1673

-

 oct.1682

 Sivart Adeler

        oct. 1682

 

   9.july 1686

 Axel Juel

   9. july  1686

-

  oct. 1687

 Wollf Heinrich v. Calnein

         oct.1687

-

 1689

 Christian Porck

               1689

-

 1690

 Moritz Hartmann

               1690

-

 1694

 Christian Porck

               1694

-

 19. may 1701

 Claus Vogdt

 19. may 1701

-

 1701

 Andreas Andreæ

              1701

-

 1702

 Mikkel Knudsen Crone

     July 1702

-

 1704

 Jørgen Hermansen Bjørn

  1. july 1704

-

 20. oct .1716

 Johan Sigismund Hassius

 20. okt.1716

-

 21. jan. 1720

 Christen Brun-Lundegaard

 23. jan.1720

-

 12. oct.1726

 Christian Ulrich von Nissen

 12. okt.1726

-

  8. aug. 1730

 Rasmus Hansen Attrup

  8. aug.1730

-

  1. aug. 1733

 Diderich Mühlenport

  1. aug.1733

-

 13. juli 1741 

 Poul Krisk Panck

 13. juli 1741

-

 17. sept. 1744

 Ivar Bonsack

 17. sept.1744

-

  5. sept. 1754

 Hans Ernst Bonsack

  5. sept.1754

-

 10. aug. 1759

 Hans Georg Krog

   9. may 1759

-

   4. july 1760

  Christian Frederik Høyer

   4. juli 1760

-

  27. apr. 1761

  Herman Jacob Forck

  29. apr.1761

-

  14. febr. 1775

 Peter Hermann Abbestee (1 st time) 

 14. febr.1775

-

  17. jan. 1779

  David Brown  

  17. jan.1779

-

  17. may 1788

 Peter Hermann Abbestee (2 nd time)

 17. maj 1788

-

   7. febr. 1806

  Peter Anker

   7. febr.1806

-

  13. febr. 1808

  Johan Peter Hermannson (1 st time) 

 13. febr.1808

-

  20. sept. 1815

  British  Guvernement

  20. sept.1815

-

  19. nov. 1816

  Gerhard Sievers Bille

  19. nov.1816

-

  15. febr. 1822

  Johan Peter Hermannson (2 nd time) 

 16. febr.1822

-

   7. maj 1823

Jens Kofoed

   7. maj 1823

-

   7. mar. 1825 

  Ulrich Anton Schönheyde

   7. mar.1825

-

  26. mar. 1829

  Hans Diderich Brinck-Seidelin

  26. mar.1829

-

  14. may 1832

  Lauritz Christensen

  17. may 1832

-

   1. may 1838

  Conrad Emil Mourier  

   1. may 1838

-

  18. juni  1841

  Johannes von Rehling 

  18. juni 1841

-

  15. sept. 1841

  Christian Tiemroth

  16. okt.1841

-

   7. nov. 1845 

  Peder Hansen

 

 

 

Guvernør: Conrad Emil Mourier.

Skibsliste

Modelskib fra Kronborg.

          Tanjore Kings whom danish.

             Governors were paying annual tribute.   

 

Kings of Tanjore.                                   *      Kings of Denmark.

 

Raghunatha Nayak                      1600 – 1634    *     Christian    IV       1588 - 1648

Vijay Raghava Nayak                    1634 – 1674    *     Frederik     IV       1648 - 1670

Ek Ekoji    I                                1674 -  1684    *     Christian    V        1670 - 1699

Shaji    II                                   1684 -  1711    *     Frederik     IV       1699 - 1730

Serfoji  I                                   1711 – 1729    *      Frederik     IV       1699 - 1730 

Tukkoji                                     1729 – 1735    *     Christian     VI       1730 - 1746

Ekoji    II                                   1735 – 1737     *    Christian    VI       1730 - 1746

Kattu raja                                 1737 – 1738     *    Christian     VI       1730 - 1746

Shaji    III                                

Prathap Singh                           1739 – 1763    *     Frederik     V        1746 - 1766

Tulajaji  II                                 1763 – 1787    *    Christian    VII       1766 - 1808

Amar Singh                               1787 – 1798    *     Christian    VII       1766 - 1808

Serfoji   II                                1798 – 1832    *     Frederik     VI        1808 - 1839

Sivaji    II                                 1832 – 1855    *      Christian    VII       1839 – 1848

 

 

 Ships To Trankebar

 

 

 

Arr. – Dep.

Øresund

1620

Den Hollandske Fløjte

1620

David 

1620 - 22

Elefanten

1620

Christian 

1620

København  

1620 - 22

Vandhunden  [St. Laurentius]

1623

Christianshavn  

1622 - 23

Perlen  

1624 - ?

Jupiter

1624

Nattergalen

 

Posthesten [Mester Muttes Skib]

 

Flensborg

 

Fortuna

 

Valby

 1630

Caritas

 

Skt. Anna

 1634

Skt. Anna

1636 - 37

Skt. Jacob

 

Patientia

1640

Jægeren

1640

Solen    (Den Gyldne Sol)

1640                

Christianshavn 

1643

Skt. Jacob

1643

Prisen

1643

Valby [Waldbye]

1643

Skt. Michael

1644

Fortuna

1644

Færø

1669

Havhesten = Zeeparten  

1669

Mageløs

1670

Christianshavn

1670

Hvide Fortuna

1671

Prins Christian

1671

Oldenborg

1671

Mageløs

1672

Oldenborg

1672

Håbet

1673

Mageløs

1674

Fortuna

1674

Oldenburg

-

Phønix

?

Håbet

-

Dansborg

-

Phønix

?

Flyvende Ulv

1682

Hvide Falk

1686 ?

Flyvende Ulv

1687 ?

Anthoinetta

1687

Gyldenløve

 

Haabet

 

Dansborg

1690

Elefanten

1690 

Flyvende Ulv

1690 

Flyvende Hjort

1690 

Norske Løve

1690 

Anthonetta

1690 

Christianus Quintus

1693 ?

Kronprins Frederik

1694 ?

Christianus Quintus

1695 ?

Prins Christian

?

Kronprins Frederik

1696 ?

Prins Carl

?

Christianus Quintus

1697 ?

Kronprins Frederik

1698 ?

Christianus Quintus

1699 ?

Prinsesse Louise

-

Sophie Hedevig

1700

Kronprins Frederik

1701

Prins Vilhelm

?

Kronprins Frederik

1703

Fredericus Quartus

1704

Prins Jørgen

?

Kronprins Frederik

1705

Norske Løve  

1706

Prinsesse Sophia Hedewig  

1706

Fredericus IV     

1707

Prinsesse Sophia Hedewig  

1708

Norske Løve  

-

Kronprins Danmark

1708

Prinz Georg  

1708

Gyldenløve  

1709

Fredericus IV (Fridericus Quartus)  

1709

Prinz Wilhelm  

1709

Cronprinzen 

1710

Prins Jørgen

-

Dansborg  

1710 - 11

Prinz Christian

1711

Gyldenløve 

1713

Fredericus IV    (Fridericus Quartus)

1714

Dansborg   

-

Salvator Mundi  

1716

Jomfru Susanna.

1718 - 20

Dronning Anna Sophia  

1721 - 23

Nymphen

1723

Grev Laurvig  

1723

Den Gyldne Løve 

1725

Grev Laurvig 

1728

Den Gyldne Løve  

-

Dronning Anna Sophia  

1730

Kronprinsen af Danmark  

1733 - 34

Grev Laurvig  

1733 - 34

Fredericus IV (Quartus) 

1734 - 35

Kronprinsen af Danmark  

1735 - 36

Wendela   (Vendela)

1735 - 36

Fredericus IV (Quartus) 

-

Kronprinsen af Danmark  

1737

Wendela  

-

Prinsesse Louise  

1739

Prinsesse Charlotte Amalie  

1740

Prinsesse Louise  

1741 - 42